به چند لنز برای عکاسی نیاز دارم؟

دستور العملی برای انتخاب و خرید لنز دوربین
قبل از هر چیز باید بگویم چیزی که نباید درباره آن نگران باشید تعداد لنز های شماست. بخش بزرگی از حرفه عکاسی خود را می توانید فقط با یک لنز انجام دهید!
اگر در فروشگاه های لوازم عکاسی بگردید یا در کلوپی عضو باشید که با عکاسان مختلف در تماس باشید، احتمالا توصیه های بسیاری برای خرید انواع لنز و قابلیت های فوق العاده آنها خواهید شنید یا اگر به تالار های گفتگوی عکاسی مراجعه نمایید به راحتی شما را متقاعد می کنند که بدون این لنز های نمی توانید عکس های خوبی بگیرید یا یک عکاس حرفه ای باشید. به خصوص اگر در شروع کار عکاسی هستید نیاز به تعداد زیادی لنز ندارید اما اگر می خواهید به صورت حرفه ای عکاسی کنید توصیه می کنم این مقاله را تا به انتها مطالعه نمایید. توجه داشته باشید که این مقاله حاصل تجربیات چندین ساله من به عنوان یک عکاس حرفه ای است و ممکن است برخی عکاسان عقیده ای متفاوت و مخالف بنده داشته باشند که به نظر آنها احترام می گذارم.
عکاسی منظره، مراسم ازدواج و پرتره
اگر در این زمینه ها عکاسی می کنید لنز های زیر می تواند خواسته های شما را برآورده کند.
لنزهای فوق واید ( ۱۵mm , 16-35mm , 17-40mm )
لنز های واید/ زوم متوسط ( ۲۴mm , 24-70mm, 28-80mm, 28-135mm )
لنز استاندارد تله ( ۸۵mm , 100mm, 135mm , 70-200mm )
لنز فوق واید برای عکاسی در داخل کلیسا در هنگام برگزاری مراسم عقد، عکاسی از تعداد زیادی از افراد و همچنین عکاسی از طبیعت ( البته همه عکس های خوبی که از طبیعت می بینید با لنز واید گرفته نشده است.) مناسب هستند.
لنز های با زوم متوسط/ واید برای عکاسی از عده ای از افراد با تعداد نه خیلی زیاد، به خصوص عکاسی در مراسم عروسی بسیار مناسب هستند چون به کمک زوم آنها می توانید افراد مورد نظر را از بقیه جدا کنید. همچنین این لنز ها برای عکاسی پرتره بسیار مناسب هستند.
و لنز های استاندارد تله برای عکاسی چهره فوق العاده هستند. شفافیت و وضوح بالا در عکس هایی که با جزییات بالا از سر و صورت می خواهید داشته باشید سبب محبوبیت این لنز ها در بین عکاسان پرتره شده است. حتی وقتی که با این لنز ها تلاش می کنید زوم لنز خود را تنظیم کنید متوجه می شوید که باز هم عکس های شفاف تری می توانید داشته باشید. توصیه می کنم در کیف خود حداقل یک لنز تله استاندارد پرایم داشته باشید.
یک لنز تله با زوم متوسط هم می تواند کاندید خوبی برای عکاسی از مراسم عروسی باشد به خصوص وقتی که نمی خواهید کسی حواسش به شما باشد و می خواهید در گوشه ای با خیال راحت عکس های خود را ثبت کنید، به کمک لنز تله می توانید بخش های اضافه را در هنگام عکاسی حذف کنید و فقط روی سوژه خود تمرکز نمایید. همچنین برای عکاسی از طبیعت می توانید از همین قابلیت استفاده کنید و آن بخشی را که نمی خواهید از تصویر حذف کنید و مطابق سلیقه خود کادر بندی نمایید.
به نظر شما از لنز های بالا چندتا لنز می تواند کار شما را راه بیندازد؟ اگر حداقل ها را بخواهید دو لنز کافیست: ۱۶-۳۵ میلیمتر و ۲۸-۱۳۵ میلیمتر. اما اگر می خواهید برای تعداد زیادی لنز خیلی بیشتر هزینه کنید توصیه می کنم به جای آن یک دوربین پشتیبان داشته باشید که آنرا در کیسه ای محافط و ضد آب قرار داده اید تا در صورت صدمه دیدن دوربین اصلی عکس های مورد نظر خود را از دست ندهید.

سه در چهار در شبکه های اجتماعی